Blog

Czakry

CZAKRA GARDŁA

CZAKRA PIĄTA – GARDŁA

Piąta czakra znajduje się w dole gardła, tj. pomiędzy gardłem, a zagłębieniem między obojczykami. Jej kolorem jest błękit, a żywiołem eter. Związana jest z jamą ustną, gardłem oraz uszami i słuchem. Domeną czakry gardła jest komunikacja międzyludzka oraz wyrażanie siebie i kreowanie. Z pomocą tej czakry dostrzegamy, analizujemy i rozumiemy informacje, które do nas spływają, a także potrafimy zrozumiale wyłożyć informacje, które chcemy przekazać.

Czakra gardła związana jest z potrzebą pokazywania prawdziwego siebie, wyrażania własnego zdania, a także z potrzebą kreacji artystycznej. Dzięki temu ośrodkowi energetycznemu możemy słyszeć również nasz wewnętrzny głos, który pomaga nam samookreślić się i przez to wyrazić.

CZAKRA GARDŁA W HARMONII

Gdy nasza piata czakra działa harmonijnie – z łatwością komunikujemy się z innymi. Dajemy sobie prawo do wyrażania własnego zdania, bez względu na możliwą krytykę czy niezadowolenie. Tej szczerości, swobodzie i otwartości towarzyszy jednak poczucie taktu. Doskonale posługujemy się językiem i potrafimy trafnie wyrazić swoje myśli i uczucia. Zarówno w mowie, gestach, jak i w twórczości artystycznej. Dzięki prawidłowej pracy czakry gardła jesteśmy pewni siebie. Wiemy kim jesteśmy – potrafimy wyrazić nasze „ja” lub w razie potrzeby go bronić. Potrafimy powiedzieć czego chcemy lub czego nie chcemy – jesteśmy asertywni. Z uwagą wysłuchamy opinii innych ludzi, ale nie poddajemy się jej bezmyślnie. Potrafimy chronić naszą niezależność. Świadomie wyrażamy siebie, wiemy, co mówimy.

Słuchamy naszego wewnętrznego głosu i korzystamy z wiedzy, jaką nam on przynosi. Nie jesteśmy sztywni, nie boimy się mówić, śpiewać i śmiać. Wiemy, ze mamy do tego prawo. Nasz głos jest pełny i dźwięczny, mówimy zrozumiale i wyraźnie. Im więcej harmonii w naszej czakrze gardła, tym łatwiej jest nam wprowadzać nasze plany i marzenia w życie. Czujemy się wolni w naszych działaniach i kreacjach.

CZAKRA GARDŁA W DYSHARMONII

Nieprawidłowa praca czakry gardła skutkuje problemem z komunikacją. Niedobór energii w czakrze to niemożność wypowiedzenia się i trudności z słuchaniem innych. Nie umiemy zwerbalizować naszych myśli i uczuć lub nawet jeśli wiemy, co chcemy powiedzieć, to często nie mówimy tego w obawie przed oceną, odrzuceniem. Nie jesteśmy pewni siebie. To znaczy, że nasze „ja” jest niesprecyzowane, dyskredytowane przez nas, często przez wewnętrznego krytyka. Czujemy niepewność i lęk przed wyrażaniem. Boimy się opinii innych ludzi o nas. Jesteśmy powściągliwi, małomówni lub też mówimy wyłącznie o sprawach nieistotnych, mówimy zdawkowo, sloganami. Z kolei nadmiar energii w tej czakrze skutkuje gadatliwością, nieprzerwanym potokiem słów i często bufonadą.

Dysharmonia czakry piątej to zamknięcie na autentycznego siebie. Skutkiem tego jest nie pokazywanie siebie ludziom, nie mówienie o swoich potrzebach. Zaburzenie tej czakry powoduje, że nie słuchamy siebie, natomiast słuchamy autorytetów i ich zdaniem się kierujemy. Sami nie doceniamy siebie i swojego zdania i tez wydaje nam się, że innych nie obchodzi, co mamy do powiedzenia. Nakładamy często tzw. maski, bo nie potrafimy czy nie chcemy pokazać siebie, swej prawdziwej twarzy. Mówimy to, co wydaje nam się, że ktoś chce usłyszeć lub należy powiedzieć. Przy przyblokowanej czakrze gardła nasz głos jest słaby, łamliwy lub np. jąkamy się. Przy zbyt naenergetyzowanej mówimy za głośno i za dużo.

Skutkiem nieprawidłowości w tej czakrze może być też zbytnia rzeczowość, racjonalizm, obsesyjne przywiązanie do naukowości i logiki. Nie dopuszczamy wtedy do głosu uczuć i intuicji. Liczy się tylko to, co widzimy na własne oczy, co jest zmierzone i udowodnione. Wiąże się z tym brak kreatywności i brak wolności oraz brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków i kontaktów międzyludzkich.

HARMONIZOWANIE CZAKRY GARDŁA

Jeśli nasza czakra gardła jest przyblokowana, niedoenergetyzowana, to pracę z nią najlepiej zacząć od rozluźnienia naszego gardła. Dajmy sobie chwilę każdego dnia na skupieniu się na naszym rozluźnionym, nie zaciśniętym gardle, ze swobodną dolną szczęką. Możemy wtedy poobserwować jak przepływa przez to gardło powietrze, wyregulować nasz oddech tak, aby nie był zbyt płytki (ale też nie przesadnie głęboki). Możemy również powydawać różne dźwięki – takie na jakie jesteśmy gotowi i jakie podpowie nam intuicja. Wskazane jest również śpiewanie i wszelka aktywność artystyczna – śpiewanie, gra na instrumencie, malowanie czy rysowanie, a także pisanie, np. pamiętnika.

Ważnym krokiem do zharmonizaowania czakry gardła jest docenienie siebie i zaufanie sobie. Pozbycie się samokrytyki i wewnętrznego cenzora. Z drugiej zaś strony, kiedy będziemy chętni wyrażać, musimy jeszcze wiedzieć co i jak chcemy wyrazić. Warto więc zastanowić się nad tym kim jesteśmy, jaka jest nasza własna wizja świata, czego chcemy, a czemu i komu mamy ochotę powiedzieć „nie” …lub „tak”.

Pomocne z zrównoważeniu piątej czakry będzie kontemplowanie błękitu, najlepiej w naturze, a więc czystego, błękitnego nieba czy błękitnej tafli wody. Słuchanie szumu wody, fal i każdej w zasadzie relaksującej muzyki. Rodzaj ćwiczeń jogi wskazany do pracy z czakra gardła to mantra joga. Pomocne będą oczywiście olejki zapachowe oraz kamienie. Harmonizujące gardło olejki to eukaliptusowy, lawendowy, paczuli oraz hiacyntowy. Polecane kamienie zaś to przede wszystkim turkus i lapis lazuli, a również akwamaryn, kamień księżycowy oraz niebieskie agat, turmalin, kwarc i topaz.

Jeśli masz podejrzenia, że twoje czakry i twoja energetyka nie funkcjonują prawidłowo lub chciałbyś sprawdzić jak pracują twoje poszczególne czakry – zapraszamy do kontaktu.

Czakry

CZAKRA SERCA

CZAKRA CZWARTA – SERCA

Czakra serca znajduje się na wysokości serca i otwiera się do przodu i do tyłu. Emanuje ona kolorami zielonym, różowym oraz złotym. Czakra ta związana jest z żywiołem powietrza i ze zmysłem dotyku. Jest to czakra czwarta z kolei, środkowa. Poniżej niej znajdują się trzy czakry fizyczno-emocjonalne, natomiast powyżej niej znajdują się trzy czakry duchowe. Czakra serca jest łącznikiem między nimi – między światem fizycznym a światem duchowym.

Czytaj więcej

Czakry

CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO

CZAKRA TRZECIA – SPLOTU SŁONECZNEGO

Czakra splotu słonecznego to trzecia z kolei czakra. Położona jest dwa palce ponad pępkiem i otwiera się do przodu i do tyłu. Emanuje ona kolorem żółtym, a jej żywiołem jest ogień. Czakrę tę nazywa się naszym wewnętrznym słońcem. Jest ona źródłem światła, ciepła i energii życiowej potrzebnej nam do działania, aktywności.

Czytaj więcej

Czakry

CZAKRA SAKRALNA

CZAKRA DRUGA – SAKRALNA

Czakra sakralna (seksualna) znajduje się dwa palce poniżej pępka i otwiera się ku przodowi. Jej kolor to pomarańczowy. Czakra druga związana jest z aktywnością płciową i dążeniem do przyjemności zmysłowych. Jej żywiołem jest woda i odpowiada ona w naszym ciele za płyny: limfę, spermę, soki trawienne oraz za organy znajdujące się w miednicy: nerki, pęcherz moczowy i organy płciowe. Domeną tej czakry jest radość i chęć życia, zadowolenie, otwartość, serdeczne traktowanie siebie i innych oraz kreatywność. Co ważne, praca drugiej czakry ma bezpośredni wpływ na pracę czakry gardła, odpowiedzialnej za rozwój zdolności umysłowych.

Czytaj więcej

Czakry

ENERGETYCZNA ANATOMIA CZŁOWIEKA – CZAKRY

CZAKRY – CENTRA ENERGETYCZNE

Oprócz ciała fizycznego każdy człowiek posiada również ciało energetyczne. Energetyczna anatomia człowieka obejmuje 3 podstawowe elementy: ciała subtelne, czakry oraz kanały energetyczne: meridiany.

Czakry to główne centra energetyczne w organizmie człowieka. Każdy z nas posiada 7 głównych czakr biegnących wzdłuż ciała oraz szereg czakr pobocznych. Osoby obdarzone widzeniem pozazmysłowym opisują je jako wirujące skupiska energii, z których każde ma własną, charakterystyczną barwę. Każda kolejna czakra to wyższy stopień rozwoju człowieka.

Czytaj więcej

Relacje międzyludzkie

RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Prawidłowe relacje społeczne, a także relacje w związku, małżeństwie i rodzinie decydują o naszym samopoczuciu i zdrowiu. Mają również ogromny wpływ na sferę zawodową, co przekłada się na zarabianie pieniędzy.

W dzisiejszych czasach wiele osób skarży się na niesatysfakcjonujące czy stresujące relacje z innymi ludźmi. Zarówno z najbliższymi, jak i współpracownikami czy sąsiadami. Niestety współczesna kultura ukierunkowuje nas na materializm i skupienie się na pogoni za dobrami materialnymi. Tracą na tym relacje międzyludzkie, które są, obok relacji z samym sobą, podstawą budowania szczęśliwego życia. Dzisiejsze relacje są krótkotrwałe i nieumiejętnie budowane. Często drugi człowiek jest dla nas narzędziem do spełnienia jakiegoś celu. Zapominamy o szacunku i nie myślimy o głębszym poznaniu drugiej osoby.

Czytaj więcej

Czakry

CZAKRA PODSTAWY

CZAKRA PODSTAWY

Czakra podstawy (korzenia) znajduje się u podstawy kręgosłupa i otwiera się ku dołowi. Odpowiada jej, pełen życia i energii, kolor czerwony. Jej nazwa odnosi się do miejsca w hierarchii czakr, a co za tym idzie do funkcji, jakie spełnia, czyli ugruntowania, zakorzenienia w materii i poczucia bezpieczeństwa. Odnosi się ona do żywiołu ziemi, zatem do wszelkich stałych, ziemskich, materialnych rzeczy, takich jak ciało, zdrowie, przetrwanie, dostatek. Jest to również ośrodek naszego instynktu samozachowawczego.

Czytaj więcej

Oczyszczanie energetyczne

BIAŁA SZAŁWIA I RYTUAŁ OCZYSZCZANIA

BIAŁA SZAŁWIA
Jest to jedno z najświętszych ziół Indian Ameryki Północnej (m.in. Navajo). Palili oni szałwię podczas rytualnych ceremonii.
Szałwię pali się z intencją oczyszczenia domów, mieszkań czy miejsc pracy z niskich energii, w tym z nieproszonych, uciążliwych bytów energetycznych. Na całym świecie, od wieków, zbierano zioła, nie tylko w celach leczniczych. Zioła służyły również do okadzania, w celu usunięcia negatywnych energii, oczyszczenia energetycznego domostw i ludzi.

Czytaj więcej